Plany warszawskiego Teatru Ochoty na przyszły sezon oraz krótkie podsumowanie tego odchodzącego.

Teatr Ochoty (fot. org)Teatr Ochoty (fot. org)

Zapowiedź sezonu 2017/2018

„Zatoka suma” w reżyserii Agaty Dyczko oraz baśniowy spektakl Anny Wieczur-Bluszcz na podstawie tekstu Grzegorza Staszaka – oto premierowe plany Teatru Ochoty na sezon 2017/2018. Obsady obu przedstawień zasilą laureaci konkursu „Polowanie na motyle” dla młodych twórców teatralnych. Obecnie trwają poszukiwania aktorów i tancerzy do spektaklu Agaty Dyczko. Aktorską edycję motyli dedykowaną produkcji Anny Wieczur-Bluszcz teatr ogłosi na początku września.

Wraz z tym sezonem rozpoczynam drugą kadencję na stanowisku dyrektora Teatru Ochoty. Miasto Warszawa uznało naszą działalność za obiecującą, co cieszy i mobilizuje. Dla mnie ważne jest, by teatr robiony z myślą o młodych widzach i artystach trzymał rękę na pulsie współczesności. Gorącym tematem popkultury jest dziś Wonderwoman" film o superbohaterce nakręcony przez kobietę. Nasz nowy sezon też stoi pod znakiem kobiet-reżyserek i kobiet-bohaterek. Czy będzie to nowa jakość w teatrze? Zapraszamy na spektakle, czekamy na opinie i wrażenia widzów – mówi Joanna Nawrocka, dyrektorka Teatru Ochoty.

Spektakle Teatru Ochoty w przyszłym sezonie, podobnie jak zdecydowana większość dotychczasowych przedstawień, powstaną na kanwie autorskich scenariuszy. Inspiracją do pracy teatralnej Agaty Dyczko jest książka „Pięć wcieleń kobiety w teatrze nō” Jadwigi Rodowicz. Jak zapowiada reżyserka, głównym wątkiem sztuki będą różne jakości i oblicza kobiecości.

Z kolei Anna Wieczur-Bluszcz wraz z dramatopisarzem Grzegorzem Staszakiem zbada dziecięce lęki i marzenia oraz ich wpływ na nasze postrzeganie świata w dorosłym życiu. Czy zatrute jabłka dzierżą w ręku tylko złe królowe? Czy dzielni królewicze zawsze wybudzają śpiące królewny ze snu? Reżyserka poszuka odpowiedzi na te pytania w baśniowej estetyce oraz osobistych doświadczeniach i wspomnieniach zespołu aktorskiego.

Teatr planuje również spektakl dla najmłodszych widzów teatralnych zrealizowany pod okiem pedagoga teatralnego wyłonionego w edukacyjnej edycji „Polowania na motyle” oraz cykl projektów książkowych „Głośne czytanie”, które powstaną z myślą o inicjatywach społecznych. O charakterze jednej z ostatnich odsłon „Głośnego czytania” zadecyduje wybrana organizacja pozarządowa, instytucja, wydawnictwo lub po prostu grupa widzów. – Czekamy na Wasze propozycje książek, miejsc i formy prezentacji ulubionej literatury. Pokażcie nam jak, gdzie i co lubicie czytać! – namawiają twórcy przyszłego cyklu.

 

Podsumowanie sezonu 2016/2017

Sezon 2016/2017 upłynął pod znakiem projektów interdyscyplinarnych. Z myślą o licealnej i studenckiej widowni teatralnej powstał cykl „Straszny sezon”, czerpiący z problematyki i estetyki szeroko rozumianej grozy i horroru. Opiekę nad pierwszą edycją podjął jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia Marcin Hycnar, drugą edycję przygotował kultowy teatr formy Malabar Hotel. W programie projektu znalazły się spektakle, koncert, premierowe czytania performatywne, wystawa, wykłady oraz maratony filmowe.

Wśród wielu wydarzeń nie zabrakło również kulturalnych projektów edukacyjnych. Dzięki współpracy z fundacją Res Publica Nowa i serwisem Edulandia.pl powstał projekt „Sztuka Mówienia #wygrajsłowem”, promujący ideę skutecznego przemawiania. W finałowej „Bitwie przemówień” wzięli udział m.in. raper Marcin Duże Pe Matuszewski, trener ONICO AZS Politechnika Warszawska Jakub Bednaruk, dziennikarz Maciej Ulewicz, sex coach Marta Niedźwiecka oraz rzecznik prasowy Biura Rady m.st. Warszawy Sławomir Paszkiet.

Teatr Ochoty, jako jedyny z Warszawy, otrzymał dofinansowanie w ramach X edycji programu Lato w Teatrze. Projekt „Letnia Rezydencja” powstał dzięki współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. 27 młodych osób bierze udział w dwutygodniowych intensywnych warsztatach w przestrzeniach Łazienek, pod opieką kadry instruktorskiej Teatru. Kolejne docenienie ze strony Instytutu Teatralnego plasuje Teatr Ochoty wśród liderów teatralnych działań edukacyjnych w Polsce.

Nowe oblicze zyskała Scena Debiutu – przegląd najciekawszych teatrów młodzieżowych z Warszawy. Forma konkursu przyczyniła się do wzrostu poziomu artystycznego zespołów, a dzięki działaniom pedagogów teatralnych festiwal stał się szansą do dalszego rozwoju uczestników. Jak co roku na zakończenie sezonu edukacyjnego odbył się również Festiwal Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty, podczas którego zaprezentowało się 18 grup dziecięco-młodzieżowych. 

Ubiegły sezon to także czas intensywnej pracy na rzecz swobodnego dostępu do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. We wrześniu i październiku Teatr Ochoty pełnił funkcję koordynatora IV Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier z programem 121 wydarzeń dla 1225 odbiorców.

Podwójna nagroda w ramach 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to największy sukces mijającego sezonu. Nagrodę za „najciekawsze debiuty dramatopisarskie” otrzymali dramaturdzy spektaklu „Triatlon”: Benjamin Bukowski, Alicja Kobielarz i Grzegorz Staszak. Ponadto nagrodę imienia Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, przyznano twórcom spektaklu „Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie” za „brawurowe przetworzenie problemów młodego pokolenia na język teatralny”. Wszyscy artyści są laureatami „Polowania na motyle”, którego idea została doceniona przez jury konkursu.

„Triatlon” został również zaprezentowany na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni w ramach pozakonkursowego cyklu pod nazwą Konteksty (kontekst Widz). Jedna z części spektaklu, „Makbet.Garderoba” autorstwa Alicji Kobielarz i Igora Gorzkowskiego,  zostanie także pokazana na SzekspirOFF w ramach offowego nurtu 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Odchodzący sezon zamyka plenerowy koncert „MIĘŚNIE postdramatic brutal circus” z udziałem  Anny Wojciechowskiej i Karoliny Michalik (laureatki musicalowej edycji „Polowania na motyle”) oraz coroczny Letni Przegląd Teatru Ochoty.

Sezon w liczbach

1          premiera teatralna

30        premierowych wydarzeń Strasznego sezonu

8          projektów

86        przedstawień

22        grupy Ogniska Teatralnego

5095    widzów i uczestników projektów

(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!