1 stycznia 2018 roku w CKK Jordanki, podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej zabrzmiał koncert „Wiedeń… i nie tylko” w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Mariusza Smolija.

Medal „Thorunium” (fot. pras.)Medal „Thorunium” (fot. pras.)

W koncercie zaproszeni goście usłyszeli też sopranistkę Iwonę Sochę, tenora Tomasza Kuka i skrzypka Artura Banaszkiewicza.

Tradycyjny toast noworoczny został poprzedzony przyznaniem medali Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”. Wyróżnienia otrzymali Alicja Bogacka — artystka, ceramik, współtwórczyni pierwszej ogólnodostępnej pracowni ceramiki artystycznej „Cud” oraz Sebastian Mikołajczak — artysta rzeźbiarz, doktor sztuk plastycznych i projektant monet. Z kolei nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd otrzymali fotograf, pilot, specjalizujący się w fotografii lotniczej — Filip Wolak oraz toruński menadżer i prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych — Jarosław Józefowicz.

Laureaci medalu Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”

Alicja Bogacka — współtwórczyni pierwszej ogólnodostępnej pracowni ceramiki artystycznej „Cud”, powstałej przy ul. Królowej Jadwigi, przeniesionej na ulicę Szpitalną, a teraz mieszczącej się Przy Moście Paulińskim 14 razem z galerią. Jest organizatorką warsztatów ceramicznych i akcji charytatywnych, m.in. „Anioły w Niebie" i "Szczytny Cel na Szczytnej”, akcji dla dzieci Starówki – „Toruń moim małym bezpiecznym miejscem na ziemi” , czy „Odkuwanie serc z lodu” – w ramach Wielkiej Orkiestry Św. Pomocy. Na stałe współpracuje z fundacją Ducha, Fundacją Światło i Grupą Teatralną Efata. Prace pani Alicji znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Wiele z nich znajdziemy oczywiście także w Toruniu: to m.in. figury aniołów na budynku Biblioteki i Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej czy diabłów na Pierogarniach przy Moście Paulińskim i ulicy Łaziennej. Pani Alicja jest także autorką aranżacji przestrzeni okiennej na dziedzińcu toruńskiego hotelu Spichrz przy ul. Mostowej, a także figur Paulina na Moście Paulińskim i Anioła na ul. Podmurnej.

Sebastian Mikołajczak —  artysta rzeźbiarz, doktor sztuk plastycznych i pracownik Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe  dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Jednym z ważniejszych osiągnięć artysty jest zdobyta w 2016 roku nagroda w międzynarodowym konkursie Moneta Roku (Coin of the Year Award) dla srebrnej monety o nominale 10 zł poświęconej Janowi Karskiemu, wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski. Rok później jego srebrna moneta, poświęcona twórczości Jonathana Swifta, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego.
 
Nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd

Filip Wolak — wybitny fotograf, pilot i instruktor pilotażu, specjalizujący się w fotografii lotniczej W tej dziedzinie osiągnął międzynarodową i uznaną klasę mistrzowską. Od 1999 roku mieszka w Nowym Jorku. Połączenie jego dwóch największych życiowych pasji, czyli zamiłowania do latania oraz fotografii, pozwala na tworzenie unikatowych zdjęć. Zyskał sławę dzięki zwycięstwu w największym, światowym konkursie fotograficznym „Sony World Photography Awards 2016” w kategorii „Architektura” za lotnicze zdjęcie nowojorskiego Central Parku. Został ponadto oficjalnie zaliczony do elitarnego grona „najlepszych fotografów życia nocnego” oraz „fotografów najbardziej wpływowych”. Współpracuje z najlepszymi muzeami Nowego Jorku: Metropolitan, Guggenheimem, Muzeum Miejskim oraz Muzeum Sztuki Amerykańskiej Whitney.

Jarosław Józefowicz — jeden z najlepszych menadżerów toruńskich i polskich, prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. W biznesie osiągnął w zasadzie wszystko, nadając powierzonej mu toruńskiej firmie rozmach koncernu o globalnym zasięgu. Jest z nią związany od 40 lat, zarządzając nią nieprzerwanie od 1981 roku. U początków polskiej transformacji gospodarczej doprowadził ją do prywatyzacji. Skutki ekonomiczne, społeczne, pracownicze czy wizerunkowe tych zmian są imponujące. Józefowicza znamy w Toruniu między innymi jako Ambasadora Regionu Kujawsko-Pomorskiego, dwukrotnego laureata Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP i zdobywcę biznesowego Oscara – Nagrody im. Jana Wejcherta. Pod jego kierownictwem firma angażuje się bardzo aktywnie w działalność społeczną poprzez Fundację „Razem zmieniamy świat”, organizując cenione Międzynarodowe Konferencje Opieki Długoterminowej, Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup, Międzynarodową Ligę Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup czy wspierając kulturę, patronując międzynarodowym wydarzeniom odbywającym się w Toruniu takim jak Bella Skyway Festival czy Tofifest. Jarosław Józefowicz zarządza z Torunia firmą zorganizowaną w 18 krajach, będącą czołowym europejskim producentem i dostawcą produktów medycznych, artykułów higienicznych i kosmetycznych na 80 rynkach świata.
(TAK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!