W tym tygodniu Katowicki Park Leśny wzbogaci się o 16 tys. drzew posadzonych w ramach wieloletniego planu realizowanego przez Nadleśnictwo Katowice.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. pras.)Zdjęcie ilustracyjne (fot. pras.)

W sobotę, 21 kwietnia swoje drzewo będzie mógł zasadzić każdy chętny.

Każdego roku w ramach przebudowy drzewostanu w Nadleśnictwie Katowice, obejmującym m.in. także Rudę Śląską czy Mikołów, sadzone są setki tysięcy drzew. W tym roku w samych Katowicach posadzonych zostanie ich 185 tys. sztuk.

– Elementem cyklu życia lasu jest naturalny proces zastępowania drzew starych przez młode. Wykorzystujemy ten proces, aby powrócić do pierwotnej struktury górnośląskich lasów, która została zaburzona w XIX wieku wskutek działalności człowieka. Po 1945 roku sosny i świerki, gatunki których drewno było wyjątkowo chętnie wykorzystywane do zabezpieczania podziemnych chodników górniczych, zajmowały prawie 80 proc. powierzchni leśnej. Dzisiaj, dzięki realizacji takich działań jak m.in. w oddziale 5d Leśnictwa Muchowiec w Katowickim Parku Leśnym, stanowią już zaledwie 34 proc.  – mówi Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice. – Obecnie realizujemy już kolejny 10-letni Plan Urządzenia Lasu, który ma pozwolić na spełnienie przez lasy katowickiego nadleśnictwa wszystkich postawionych przed nimi funkcji społecznych, przyrodniczych i gospodarczych m.in. dzięki dostosowaniu ich gatunków do lokalnych warunków – dodaje.

Specjalną oprawę ma odnowienie 2,5-hektarowej działki u zbiegu ulic Zgrzebnioka i Gawronów. Od poniedziałku 16 kwietnia do piątku 20 kwietnia leśnikom pomagały dzieci z katowickich szkół. Natomiast w sobotę (21 kwietnia) w godz. 9.00-13.00 swoje drzewo, np. dąb, lipę czy jawor posadzić będzie mógł każdy zainteresowany. W sumie las, z którego chętnie korzystają tysiące mieszkańców, wzbogacony zostanie o 16 tys. młodych drzew.

– Katowice w 43 proc. pokrywają lasy, a wyjątkowo dużo jest ich w południowej części miasta. Dlatego od wielu lat bardzo blisko współpracujemy z Nadleśnictwem Katowice. Akcja angażująca mieszkańców w wymianę pokoleniową lasu ma rozpropagować pozytywne wzorce zachowań w obszarze ochrony środowiska. Jest także swoistym wstępem do projektów realizowanych w ramach konferencji COP24, która w grudniu odbędzie się w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Co istotne nowe drzewa zostaną posadzone w środkowej części Katowic, w której nie ma aż tak wielu terenów leśnych. Dosłownie pół godziny spacerem bądź 10 minut jazdy rowerem od ścisłego centrum miasta – dodaje.

W sobotę 21 kwietnia br. o godz. 10:00 w Katowickim Parku Leśnym w rejonie ronda Michalskiego (skrzyżowanie ul. Gawronów i Zgrzebnioka) w nasadzeniach weźmie udział Marcin Krupa, prezydent Katowic.
(UMK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!