Aktywiści Stowarzyszenia Wolnej Herbaty we współpracy z Urzędem Miasta w Katowicach będą namawiać mieszkańców do wspólnego sprzątania.

SprzątaMY Dzielnice (fot. org.)SprzątaMY Dzielnice (fot. org.)

Akcje, związane z popularyzacją idei życia bez śmieci, zakończą się przy ognisku lub grillu.

SprzątaMY Dzielnice to siedem akcji porządkowych w siedmiu dzielnicach Katowic i jeden z elementów projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. - Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery. Mamy także piękną architekturę i dzielnice o różnym charakterze. Jednak abyśmy mogli cieszyć się ze spędzania czasu w tych miejscach – musimy wszyscy także o nie dbać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego zachęcam do włączenia się do akcji, w której każdy z mieszkańców może zadbać o Katowice – dodaje prezent.
Mieszkańcy sami mogą zgłaszać tereny do posprzątania, a internauci „lajkami” wybiorą finałową siódemkę. W tym celu utworzone zostało wydarzenie na Facebooku, gdzie propozycje lokalizacji wraz z uzasadnieniem może wrzucić każdy mieszkaniec Katowic. Urząd Miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty oraz przy wsparciu Wydziału Kształtowania Środowiska i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, będą pomagać mieszkańcom zmienić ich otoczenie. Celem akcji jest również popularyzacja idei „zero waste”. ­- Wszystkim nam zależy na czystości i porządku w mieście, ale oprócz samego sprzątania ważna jest edukacja. Włączając mieszkańców w akcje porządkowe chcemy zwrócić uwagę na zaśmiecanie Katowic i na to, że o przestrzeń publiczną musimy zadbać wspólnie - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Czysto i bezpiecznie
Aktywiści ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty organizują m.in. comiesięczne spotkania zero waste na Śląsku, na których przekonują, że każdy z nas, w swoim gospodarstwie domowym, może ograniczyć produkcję odpadów i chemii. – Można używać produktów wielorazowych, np. toreb z materiału a do sprzątania produktów naturalnych np. sody oczyszczonej – mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. - Produkujemy za dużo odpadów, bo w przeliczeniu na jednego mieszkańca Unii Europejskiej to ok 500 kg śmieci rocznie. Są one często toksyczne np. elektrośmieci nie tylko szpecą przestrzeń publiczną, ale są też szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Podobnie jak odpady z tworzyw sztucznych, budowlane czy chemiczne – dodaje Józefoski.
Stowarzyszenie Wolnej Herbaty prowadziło m.in. ogólnopolską akcję społeczną #codziennie5, zachęcającą do tego, żeby codziennie w swojej najbliższej okolicy zebrać pięć śmieci i wyrzucić je do kosza. Byli też inicjatorami pierwszej kawiarenki naprawczej na Śląsku. Zorganizowali kilka akcji sprzątania m.in. w okolicy jeziora Starganiec i Parku Wełnowieckiego, pomagali sprzątać Rezerwat Ochojec. W miejscach wypoczynku znajdują „śmieci rekreacyjne”, czyli butelki po piwie, opakowania plastikowe i PET-y, a także ubrania czy pampersy. W okolicy Parku Wełnowieckiego ludzie wyrzucili m.in. zderzaki, elementy skutera i samochodu, koce, materace, kineskop z telewizora, wózek i słoiki. – Nasz cel to m.in. rewitalizacja atrakcyjnych okolic miasta. W czystych przestrzeniach czujemy się bezpieczniej i możemy cieszyć się piękną okolicą – mówi Józefoski.  
 
Woda z wodociągów i własne kubki
Wszystkie akcje organizowane w ramach „SprzątaMy Dzielnice” będą podporządkowane ograniczeniu produkcji śmieci. Ze sobą trzeba będzie zabrać własne kubki, do których organizatorzy naleją wodę przygotowaną przez Katowickie Wodociągi S.A. Podczas grilla czy ogniska zamiast jednorazówek zostaną podane talerze, a do tego metalowe widelce i szpikulce do szaszłyków. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zapewni też kolorowe worki do selektywnej zbiórki odpadów.  

Szczyt klimatyczny ONZ
W grudniu tego roku w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ (COP24), to okazja żeby włączyć mieszkańców do rozmowy o zmianach klimatu i tego, w jaki sposób możemy temu zjawisku przeciwdziałać.  W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Odpady zanieczyszczają środowisko i przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie zmian klimatu. - Akcje sprzątania są dobrą okazją do podnoszenia poziomu wiedzy ekologicznej o tym, jak właściwie obchodzić się z odpadami, co może przyczynić się do faktycznej, pozytywnej zmiany naszych codziennych nawyków – mówi Barbara Lampart, naczelnik wydziału kształtowania środowiska w UM w Katowicach.
Od marca do końca czerwca trwa też ogólnoeuropejska akcja "Let's Clean Up Europe! - Posprzątajmy Europę! (LCUE)", do której akcja „Sprzątamy Dzielnice” zostanie zgłoszona.  
Więcej na ten temat http://naszesmieci.mos.gov.pl/lcue

Jak się zgłosić?
Odszukaj na Facebooku wydarzenie o nazwie “SprzątaMy Dzielnice”. Zgłoś propozycję terenu do posprzątania w Katowicach, podaj możliwie najbardziej dokładną lokalizację i uzasadnienie, a dodatkowym atutem będzie zdjęcie. Możesz też wysłać e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Najlepiej, jeśli już na starcie masz wsparcie grupy ochotników, którzy zadeklarują pomoc przy zbiórce odpadów. Zaproś znajomych do głosowania na Twoje zgłoszenie.
Jesteś w finałowej siódemce? Czekaj na wskazanie terminu akcji w Twojej dzielnicy. Wolontariusze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty wspólnie z innymi mieszkańcami Katowic pomogą Ci w sprzątaniu, a po zakończeniu zbiórki będziecie mogli cieszyć się jej efektami przy ognisku lub grillu. W dzielnicach, w których zorganizowane zostaną akcje, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej pomoże również posprzątać wybrany teren przy użyciu specjalistycznych maszyn.
Co, jeśli Twoje zgłoszenie nie znalazło się w finałowej siódemce? Nadal możesz zorganizować akcję sprzątania. Nie musisz martwić się o rękawice, worki i kontenery na odpady (zapewnią je Wydział Kształtowania Środowiska i MPGK). Promuj ideę Zero Waste w swojej okolicy. Namów sąsiadów do wspólnego sprzątania.

Kalendarium:

Zgłaszanie miejsc do sprzątania: 18-26 kwietnia
Głosowanie nad miejscami: 28 kwietnia - 10 maja
Akcje sprzątania: 19 maja – 30 czerwca (w każdą sobotę)

 

Jak prawidłowo gospodarować odpadami?

Mieszkańcy Katowic mają dziś wiele możliwości, żeby włączyć się w prawidłowe gospodarowanie odpadami.

W ramach wnoszonej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi śmieci są nie tylko odbierane i zagospodarowywane zgodnie z wymaganiami prawa ale także:

 • nieruchomości wyposażane są w worki/pojemniki do selektywnej zbiórki

 • na terenie miasta ustawiane są bardziej estetyczne i funkcjonalne pojemniki półpodziemne

 • bezpośrednio z nieruchomości odbierane są odpady remontowe z remontów prowadzonych samodzielnie przez mieszkańców oraz odpady wielkogabarytowe (w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi miasto wprowadziło odbiór odpadów budowlanych i rozbiórkowych (gruz) z remontów prowadzonych przez mieszkańców - odpady odbierane są nieodpłatnie jeden raz w roku kalendarzowym w ilości nieprzekraczającej 2m3 w workach typu BIG-BAG

 • prowadzone są 4 Gminne Punkty Zbierania Odpadów do których mieszkańcy mogą bezpłatnie oddawać m.in. odpady selektywnie zbierane, gruz z remontów, elektrośmieci, odpady niebezpieczne i inne odpady problemowe

Na szeroką skalę prowadzone są działania edukacyjne dla mieszkańców budujące świadomość ekologiczną:

 • pikniki ekologiczne (coroczna impreza plenerowa – Leśny Piknik Rodzinny Ekoodpowiedzialnie kładzie największy nacisk na prawidłowe postępowanie z odpadami komunalnymi) – w tym roku 19 maja (Dolina Trzech Stawów)

 • akcja Sprzątania Świata

 • strona internetowa http://www.odpady.katowice.euna której mieszkańcy znajdą informacje niezbędne do załatwienia formalności związanych z gospodarowaniem odpadami, a także zasady segregacji odpadów, wyszukiwarkę ułatwiającą segregację odpadów, formularz reklamacji, harmonogram odbioru odpadów i szereg ciekawostek (m.in. materiały dla dzieci)

 • aplikacja na telefon, do ściągnięcia ze strony lub sklepu Google Play, dzięki której wyszukiwarkę odpadów można mieć zawsze przy sobie

 • w kampanii edukacyjnej duży nacisk położony jest na kształtowanie świadomości ekologicznej najmłodszych pokoleń jako tych, które najłatwiej nabywają dobrych dla środowiska nawyków – stąd na bieżąco przygotowywane i rozprowadzane wśród dzieci są materiały edukacyjne przybliżające im jak i dlaczego warto dbać o środowisko
  (UMK)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
 • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!