W lipcu warszawiacy dyskutowali na temat rozjeżdżania miejskich trawników.

Pole Mokotowskie (fot. Filip Kwiatkowski/UMW)Pole Mokotowskie (fot. Filip Kwiatkowski/UMW)

W ramach projektu „Szanuj zieleń” miasto zorganizowało cykl spotkań konsultacyjnych, na których mieszkańcy zaproponowali m.in. zamontowanie ławek i dodatkowych stojaków na rowery w miejscu dzikich parkingów.

- Uszkodzone korzenie czy połamane krzewy to tylko niewielka część zniszczeń, które powoduje nielegalne parkowanie na zielonych terenach Warszawy. Chcemy, żeby mieszkańcy mogli cieszyć się zadbanym parkiem i w pełni korzystać z uroków tej przestrzeni – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

– Owszem, moż stawiać kolejne barierki i słupki, ale miasto traci wtedy na atrakcyjności. Celem naszych spotkań było oddanie głosu warszawiakom, którzy przedstawili swoją wizję ochrony zieleni. Teraz, po omówieniu wszystkich propozycji, możemy przejść do projektowania rozwiązań – dodaje Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Pierwsze konsultacje odbyły się w już czerwcu. Na kolejnych, lipcowych spotkaniach warszawiacy wraz z ekspertami omawiali już szczegóły. Dotyczyły one parkowania i komunikacji w mieście, organizacji ruchu drogowego, a także kwestii imprez masowych i ochrony przyrody. Podczas warsztatów swój głos wyrazili wszyscy uczestnicy, m.in. aktywiści, badacze, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządów Terenów Publicznych, Straży Miejskiej, a także projektanci przestrzeni. Padały dziesiątki pomysłów, a kilkanaście z nich zostało wybranych do dalszego rozwijania. Najciekawsze propozycje to praktyczne udogodnienia dla gości parku - zamontowanie ławek oraz ustawienie bramek do przypinania rowerów i hulajnóg. Oprócz tego miasto ma w planach przeprowadzenie szerokiej kampanii edukacyjnej. Akcja ma uświadomić warszawiaków, że zniszczenia roślin mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne, ale powodują duże straty dla środowiska w stolicy.

- Nowe ławki, śmietniki i stojaki na rowery – tych elementów małej architektury chcą mieszkańcy. Możemy je ustawić zamiast kolejnych słupków. Startujemy z kolejnym etapem projektu „Szanuj zieleń”. Czas na rozmowy z projektantami i konstruowanie prototypów. Umieścimy je testowo tuż obok parków. Zarówno warszawiacy jak i poszczególni badacze będą mieli okazję przekonać się, jak te pomysły sprawdzają się w praktyce – mówi Marek Piwowarski.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia zaprosił ekspertów z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz firmę projektową Cooperativa Studio. Pierwsze prototypy rozwiązań powinny pojawić się w przestrzeni naszego miasta jesienią.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
 • Guest (teresa)

  W warszawie, a szczególnie na Mokotowie trzeba uświadomić osoby palące, że nie rzuca się niedopałków papierosów gdzie popadnie: na ulicę, chodniki, trawniki z okien, z balkonów itd.
  Mam zdjęcia zniszczonej przez żar papierosowego popiołku zieleni: krzewów, kwiatów na balkonie i trawnika na wspólnym dziedzińcu.
  Płacę czynsz, podatki, a nie mogę z balkonu korzystać, bo ktoś robi sobie z niego prywatną popielniczkę.
  Zaznaczam, że jest to również zagrożenie pożarowe. Wieczorami w mroku widać jak tu i ówdzie lecą z okien papierosowe fajerwerki.
  Na Mokotowie "Zakaz palenia w miejscu publicznym " nie działa. A szkoda, bo przyłapane na paleniu osoby, mogłyby pozbierać wszędobylskie tutaj pety. Byłoby na zdrowie i nie palącym i przyrodzie.