Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu jak co roku zadbał o świąteczną oprawę miasta jaką są specjalne dekoracje świetlne, przygotowywane z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

Krakowska "bańka" (fot. Łukasz Nowak/Kronika24.pl)Krakowska "bańka" (fot. Łukasz Nowak/Kronika24.pl)

W tegorocznej scenerii Krakowa dominują motywy nawiązujące do okresu Belle Epoque, w tym do sztuki secesyjnej. Miasto zwróciło szczególną uwagę, aby była ona odpowiednia do zbliżającej się nocy sylwestrowej, stąd pojawiły się w niej liczne postaci w pozie tanecznej. Nie zabrakło też symboli odwołujących się bezpośrednio do tradycji Krakowa takich jak: Lajkonik i pawie pióro. Kształty większości dekoracji inspirowane są rzemiosłem artystycznym znanym z pałaców i domów mieszczańskich przełomu XIX i XX wieku. Na krakowskich ulicach, placach i mostach dominuje kolorystyka w tonacji białej, niebieskiej i srebrnej, mająca przywołać efekt „baśniowej zimy”. Na elementy oświetlenia składają się: dekoracja latarni oraz ulic; choinki; dekoracja mostów; bombki; dekoracje drzew; anioły.

Pierwsze świątecznie dekoracje pojawiły się na ulicach miasta pod koniec listopada br. Mieszkańcy będą mogli je podziwiać aż do 28 stycznia 2018 roku.

Dekoracje latarni oraz ulic

Dekoracje latarni stylizowane na przedmioty sztuki użytkowej możemy zobaczyć m.in. na tzw. wysokich latarniach. Oświetlenie przypomina ogromne secesyjne żyrandole, pięknie zdobione szklanymi soplami. W przypadku tego typu latarni sople są imitowane diodami LED w barwach niebieskiej i białej, z dodatkowym efektem „flash”, mającym symbolizować skrzący się śnieg. Udekorowane w ten sposób wysokie latarnie znajdują się np. przy Rondzie Matecznego. Liczne latarnie (niskie i wysokie) w iście zimowej scenerii można oczywiście podziwiać także na Rynku Głównym oraz w wielu innych punktach zabytkowej części Krakowa. Natomiast dekoracje ulic zostały w większości przygotowane w formie przewieszek między budynkami. Idealnie wkomponowują się one w charakter krakowskiego Starego Miasta. Oprócz skrzących się iluminacji, w przewieszkach zastosowano również specjalne, dwustronne kasetony z podświetlonymi licami, na których umieszczono grafiki w stylu vintage związane z Krakowem. Ten rodzaj oświetlenia zauważyć można m.in. przy ulicach: Brackiej, Szewskiej, Sławkowskiej, Floriańskiej, czy Grodzkiej.

Choinki

Stylizowane na okres Belle Epoque choinki ozdobione zostały powtarzającymi się motywami: aniołów, gwiazd, cukierków, bombek w kształcie sopli, a także logo Miasta Krakowa.Tak udekorowane choinki mieszkańcy mogą oglądać na: Rynku Głównym (żywa); Rynku Podgórskim; Placu przed Muzeum Narodowym; Placu Wszystkich Świętych oraz przy Alei Róż.

Dekoracja mostów

Most Grunwaldzki udekorowany został elementem nawiązującym do ręcznie malowanej bańki. Ozdoba inspirowana jest motywami secesyjnymi, a zwłaszcza często stosowanymi w tym stylu owalnymi, roślinnymi kształtami. Iluminację wzbogaciły również sople świetlne z efektem migotania. Most Piłsudskiego zdobią elementy w kształcie śnieżynek oraz gwiazdki kształtem przypominające pierniczki z lukrem. Uwagę przyciąga także dekoracja Estakady 29 Listopada w formie przestrzennego cukierka wieszanego na choince. Most Powstańców Śląskich zdobi element w kształcie dekoracyjnego świecznika z ornamentami. Natomiast Most Wandy i Zwierzyniecki przyozdabia oryginalny, typowo krakowski motyw. Nawiązuje on do pawiego pióra, wzoru inspirowanego motywami roślinnymi, stosowanego m.in. w architekturze i malarstwie przełomu XIX i XX wieku. Dekoracja ta przy okazji nawiązuje idealnie do obchodzonej w tym roku 110 rocznicy śmierci krakowskiego artysty Stanisława Wyspiańskiego.

Bombki

Stylizowane bombki w kolorystyce niebiesko – białej można podziwiać m.in. w następujących lokalizacjach: Plac Wolnica; Rondo Grunwaldzkie; czy w bezpośredniej okolicy Wawelu. W kilku punktach Krakowa tego typu ozdoby LED zamontowano w wersji ze specjalnym przejściem. Mieszkańcy oraz turyści chętnie wykorzystują ten rodzaj wizualnego tła wykonując wspólne, świąteczne zdjęcia. Bombki z przejściem zlokalizowane są na: ulicy Siennej; Rondzie Mogilskim, Placu Szczepańskim. Wszystkie utrzymane są w łagodnej biało-niebieskiej kolorystyce.

Dekoracja drzew

Konary i pnie drzew w wielu miejscach Krakowa zostały ozdobione spektakularnymi  warkoczami świetlnymi/kurtynami oraz soplami. Dekoracje wzbogacono o efekt animacji i spadającego światła snow falle. Tak jak inne tegoroczne iluminacje, również i kolorystyka oświetlonych drzew została utrzymana w tonacji biało-niebieskiej, mającej na celu przywołanie klimatu śnieżnych świąt. Wprowadzono też efekty migotania (symbolizuje spadające płatki śniegu) oraz efekt tzw. spadającego światła. Tak pięknie ozdobione drzewa zobaczyć możemy choćby na Plantach, Rynku Głównym, czy pomiędzy ulicą Starowiślną i Wielopole, a także na Placu Wolnica (Wierzba Płacząca).

Anioły

Wizerunek świetlnych iluminacji w postaci aniołów jest już utrwalony w pamięci społecznej. Towarzyszą one mieszkańcom Krakowa w okresie świątecznym i noworocznym już od 11 lat! Dlatego jedyną zmianą wprowadzoną w tych dekoracjach jest wykonanie nowych paneli wokół aniołów, na których znalazły się motyw śnieżynki oraz logotyp Miasta Krakowa.  Dwa rodzaje aniołów -  małe i duże znaleźć można m.in.: na Rondzie Barei, na Rondzie Czyżyńskim, w Parku Krowoderskim.

Lajkoniki

Dodatkowo Wydział Promocji Urzędu Miasta Krakowa ustawił w mieście sześć rzeźb świetlnych postaci Lajkonika. Pojawiły się one m.in. na: Placu Niepodległości, na Placu Centralnym; na skwerze przy ulicy Generała Fieldorfa-Nila, a także przed Bramą Floriańską, przy Barbakanie.
(ZIKiT)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!