Zarządzanie halą sportowo-widowiskową Arena, otwarcie Targów na Poznań oraz wielopoziomowy parking to tylko niektóre pomysły rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Plany rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich (fot. org.)Plany rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich (fot. org.)

Firma odchodzi od tradycyjnego skojarzenia z organizacją stoisk targowych na rzecz wielkokierunkowego rozwoju jako międzynarodowe miejsce spotkań.

Najbliższe lata będą dla MTP intensywnym okresem rozbudowy programu wystawienniczego. Oznacza to inwestowanie w najlepsze wydarzenia targowej, które już w tej chwili należą do czołówki europejskich targów. Zarząd planuje również wprowadzić do programu nowe wydarzenia targowe. Trwają prace koncepcyjne i organizacyjne dotączace targów, które na polskim rynku odbędą się po raz pierwszy. Równocześnie zarząd rozważa opcję przejmowania dobrych targów w Polsce o już zbudowanej renomie.

Inwestycje infrastrukturalne

Międzynarodowe Targi Poznańskie przez najbliższych pięć lat czeka nas mnóstwo inwestycji. Obecnie w przebudowie znajduje się pawilon nr 6 i 6A, w przyszłym roku przebudowany zostanie pawilon nr 4. Wyremontowane zostaną jeszcze dwa przejścia między halami – między „piątką” i „czteropakiem”. Po tych inwestycjach, wszystkie hale MTP będą odnowione, a poznańska infrastruktura stanie się w ten sposób jedną z najbardziej konkurencyjnych na świecie.

Parking MTP

Budowa parkingu rozpocznie się wiosną 2018 roku. Obiekt będzie posiadał pięć kondygnacji i zostanie oddany do użytku jesienią tego samego roku. Parking zlokalizowany będzie między pawilonem 1 a 15. W wyniku inwestycji powstanie ponad 400, a w przyszłości docelowo 1200 nowych miejsc parkingowych. Będą z nich korzystać goście MTP i mieszkańcy. Dla samochodów ciężarowych zostaną przygotowane redy poza miastem lub na jego obrzeżach. W ten sposób miasto pozbędzie się korków i sytuacji, kiedy samochody dostawcze blokowały ulice w pobliżu Targów.

Otwarcie terenu MTP dla Poznaniaków

MTP pracują nad koncepcją wydzielenia z obecnego obszaru targów nowego centrum kulturalnego Poznania. Cześć terenu będzie otwarta dla ruchu pieszego. Pojawi się w niej więcej zieleni. Teren ma obejmować pawilon nr 15, gdzie dziś w Sali Ziemi odbywają się koncerty, spektakle i kongresy; pawilon nr 2 czyli halę koncertową, pawilon nr 1 oraz pawilon nr 12. Pawilon nr 1 ma być miejscem spotkań, gdzie tworzy się biznes. Pojawi się opcja coworkingu, akcelerator start-upów, przestrzeń do prezentowania idei miejskich. W „dwunastce” planowane jest interaktywne muzeum polskiej gospodarki i historii Targów.

Finansowanie inwestycji

Zarząd MTP poszukuje możliwości pozyskania środków na inwestycje poprzez sprzedaż terenów w Żernikach oraz działki pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Matejki, a Ułańską.

MTP jest właścicielem ok. 200 ha ziemi rolnej w Żernikach. Teren ten jest nieutwardzony, bez uzbrojenia i infrastruktury potrzebnej do organizacji wydarzeń targowych. Organizacja targów na tym terenie wymagałaby wydatków rzędu dziesiątek, jeśli nie setki milionów złotych. Przeprowadzone analizy pokazują, że taka inwestycja nie byłaby opłacalna. MTP chcą sprzedać teren w etapach. Środki wykorzystają na rozwój swojej działalności i inwestycje na terenie macierzystym.

MTP są właścicielem 6,5 ha gruntu między ulicami Grunwaldzką, Matejki, a Ułańską. Obecnie znajduje się na nim parking, który ze względu na odległość od hal targowych nie jest funkcjonalny. Teren ma zostać sprzedany do roku 2019. Pozyskane środki zostaną wykorzystane na budowę wielopoziomowego parkingu na terenie macierzystym MTP. MTP chcą zadbać o to by po sprzedaży dzielnica nie straciła swojego unikalnego charakteru, dlatego zabiegają o ustalenie warunków zabudowy dla tego obszaru.

Przemysł spotkań

Działalność Międzynarodowych Targów Poznańskich opiera się dziś na siedmiu filarach. To już nie tylko targi rozumiane jako rozmowy biznesowe prowadzone na stoiskach, ale przemysł spotkań. W skład tego przemysłu wchodzi m.in. organizacja kongresów, konferencji, megaeventów, kiermaszy ale też wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Naturalną drogą rozwoju biznesu jest więc dla MTP pozyskanie dodatkowej przestrzeni, dlatego zarząd MTP stara się o bycie operatorem hali sportowo-widowiskowej Arena.

Arena

Zarządzanie Areną pozwoli pozyskiwać nowe wydarzenia, na które nie było już miejsca na naszych rodzimych terenach. Będzie miejscem wydarzeń sportowych oraz wydarzeń kulturalnych, festynów i kiermaszy. Prace zachowają unikatowy charakter elewacji budynku. Modernizacja będzie obejmowała m.in. instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, oświetlenie, nagłośnienie oraz instalację klimatyzacji. Niezbędna będzie budowa parkingu. Remont rozpocznie się pod koniec 2018 roku i zakończy się w 2020 roku.

(org.)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!